Щитоподібна залоза: захворювання, симптоми, лікування
Лікар дієтолог-ендокринолог вищої категорії лікувально-оздоровчого центру “Ala Atlantis” Ксенія Ейнер доєдналася до спілкування у програмі “Здоров’я UA” на D1.
Про щитоподібну залозу.
Вона розташовується на передній частині трахеї, тому людина без надмірної ваги може побачити її у дзеркало та пропальпувати руками.
Про захворювання щитовидної залози.
Найбільш розповсюджені ті, в основі яких лежить аутоімунна агресія. Імунна система починає продукувати аутоантітіла, і вони викликають запалення в щитоподібної залози. Коли воно виникає, то може бути двух типів — гіпотрофічні або гіпертрофічній. Також розповсюджені вузлові утворення щитоподібної залози.
Про прийом пацієнтів.
Спочатку задаються питання, щодо того, що пацієнта привело до лікаря, потім розбираємо, що нам відомо в генетиці, після спілкування — огляд пацієнта. Потім ми з пацієнтом роздивляємося, які він має методи обстеження та формуємо подальшу тактику ведення контролю та корекції.
Про те, що провокує захворювання щитоподібної залози.
Провокуючі фактори, це вірусні та бактеріальні інфекції, оперативні втручання, дефіцит йоду.
Про зоб.
Це збільшення щитоподібної залози. Він буває кількох ступенів — від 0 до 2. Якщо ми кажемо про пацієнта з нульовим ступенем, то у людини він не буде візоілюзуватися, його не буде видно. Перший ступень — також не збільшена залоза, але руками можемо пропальпувати збільшення розміру щитоподібної залози. А другий ступень — бачимо зоб без пальпації.
Про симптоми.
У щитоподібної залози як таких симптомів немає. Але є візуалізація, можуть бути порушення ковтку, дискомфорт у горлі. Будь-який дискомфорт у горлі має бути проконсультовані ендокринологом. І дуже часто на перше місце виходить кардіальна патологія. Ми працюємо у зв’язці з кардіологами. Також серед симптомів — різка зміна ваги. Це такі основні симптоми.
Про методи дослідження щитоподібної залози.
Ми у клініці Ala Atlantis маємо всі доступні методи лабораторного контролю. Також ми можемо гарно візуалізувати щитоподібну залозу.
Про лікування щитоподібної залози.
Це залежить від захворювання. Деякі стани взагалі не потребують лікування. Якщо ми кажемо про гострі стани, наприклад, підгострий тиреоїдит, то він виліковний та не потребує пожиттєвої терапії. А якщо ми кажемо про аутоімунний тиреоїдит, то це той стан, який потребує постійного прийому препарату. Та це добре коригується і ми повністю замізужмо нормальну функцію щитоподібної залози.
Про оперативні лікування.
Дифузний токсичний зоб, аутоімунне захворювання, воно потребує оперативного втручання, єдиний спосіб виліковування — видалення щитоподібної залози. Або пожиттєвий прийом токсичних препаратів. Є ще абсолютні показання до оперативного втручання — якщо це доставляє пацієнту механічні порушення і коли це онкологія, агресивний вид раку.
Про профілактику.
Для попередження захворювань щитоподібної залози — займаєтеся йодопрофілактикою. Для дорослого це 150 мг на добу. Або з морепродуктами, або у вигляді добавок того ж йодомарину. Також — щорічні обстеження.
Увага: не забувайте про рубрику “Питання від глядача”. У коментарях до цієї програми на Facebook та YouTube ви можете звернутися до гостя нашого наступного ефіру. Рівно за тиждень ми будемо спілкуватися про цукровий діабет. Тож, питайте все, що вам цікаво, і вже за тиждень ваші питання потраплять до спеціаліста. Бережіть себе і своє здоров’я.
Відповіді на питання, які лікарі не встигають дати в ефірі, можна переглянути в сторіс на Instagram-сторінці клініки.
Бережіть себе і своє здоров’я.