ДніпроСуспільство

Все починається зсередини себе: Вікторія Любаревич-Торхова на D1

Нейропсихолог та психотерапевт Вікторія Любаревич-Торхова доєдналася до спілкування у прямому ефірі на D1.

Про осінню апатію.

Коли ми говоримо про сезонність, то вона дійсно має вплив на людей. Так само є й вплив і влітку, наприклад, в серпні дуже спекотно, можуть навіть виникати як панічні атаки так і загострення клінічних станів. А хандра — це коли ми відчуваємо, що в нас йдуть зміни, і вони нам не подобаються. Коли хочеться звернутися під ковдрою, нічого не робити і навіть поплакати. Просто треба дати собі дозвіл і зрозуміти: йде зміна температури, обставин, небо постійно сіре і природньо, що наша внутрішня тваринка бажає зберігати енергію, ніби в сплячку піти. Але з цим можна впоратися, є багато трюків, які можуть допомогти.

Про боротьбу з хандрою.

Ми маємо звертати увагу на все, що нам подобається на всіх органах відчуттів. Навіть на шістьох, шостий орган — це уява. Отже, ми вдягаємо те, що нам дає задоволення, звертаємо увагу на аромати, на кольори, на звуки. Те, що ми бачимо и що смакуємо — треба підбирати свої речі. І важливо те, як ми з собою говоримо, це коли ми приймаємо свою внутрішню дитину. Треба її прийняти та дозволити зробити те, що вона хоче. Треба себе мотивувати. Змінювати світло. До речі, жовте світло добре працює для того, щоб надати відчуття затишку. Все починається зсередини себе. Навіть перемога. Тому, якщо перемагаємо внутрішнього критикана — з того йде наша воля та свобода.

Про мотивацію.

Мене надихає, що в мене повний графік. Коли ми плануємо свій день і робимо його по крокам, це дає відчуття того, що ти реалізуєшся, допомагаєш. Треба планувати все — коли побудеш наодинці, коли спілкуєшся з людьми, навіть коли радієш.

Про те, як говорити про війну з дітьми.

По-перше, завжди треба, щоб панувала правда. Це складна тема, бо батьки бояться. Але треба говорити з дітьми про те, що коїться, але слід підбирати слова під вік дитини, щоб їй це було зрозуміло. Якщо дитина мала, то можна навіть показати, як світло перемагає темряву — увімкнути у темній кімнаті ліхтарик та пояснити, що світло завжди показує все таким, яким воно є, що воно розганяє темряму, і що наші воїни — це воїни світла, і темряву вони обов’язково переможуть. Старшим дітям тим більше треба про це говорити. Підбирати ті картинки і новини, які мама вважає підходящими для дитини. Якщо дитина повертається з-за кордону, вона не бачила і не чула того, що тут коїться, то треба їй розповісти про те, що відбувається. Наступне правило — завжди давати позитивний візвд із ситуації.

Про звернення клієнтів.

Звертаються з тим всім, з чим і зверталися раніше. Почали звертатися і з тим, як прожити з травмою від війни. Але не все є травмою. Є травмуючі події, з якими люди можуть самі справитися. 30% людей можуть справитися з постравматичним розладом самостійно, з часом. Від постравматичного розладу нема ліків і пігулок. Але є психотерапія. Я веду групи допомоги, це допомога батькам і освітянам, безкоштовна. Звичайно, є різні випадки. Є ті, хто був в окупації, пройшли фільтрацію.

Про роботу з військовими.

Військові історій не розповідають. Вони більше звертаються з питаннями, як працювати зі своїми реакціями, щоб не переносити те, що вони отримали в полях на цивільне життя.Back to top button