ДніпроСуспільство

Український художній фільм «Будинок «Слово» завершив лондонський кінофестиваль I Will Tell 2022

Український художній фільм «Будинок «Слово». Нескінчений роман» режисера Тараса Томенка завершив лондонський кінофестиваль I Will Tell 2022, який проходив у середмісті столиці у кінотеатрі The Prince Charles Cinema, передає Телеканал D1.

«Фестиваль спеціалізується на показі стрічок, що ілюструють гуманітарні кризи у світі. А інтерес до українського кіно помітно зріс у світі з початком повномасштабної війни Росії проти України», — пояснила вибір стрічки для спеціального показу директорка кінофестивалю Дженні Лі.

На сцені кінозалу фільм представили режисер Тарас Томенко, продюсер Ростислав Мартинюк, актори Анжеліка та Олександра Петровські, представниця фонду Солідарність Анжеліка Петровська, волонтерка та офіцерка полку ТрО ЗСУ Ірина Южаніна.

«Цей фільм ми розпочинали ще 2017 року, але наша робота вже звучала як попередження всьому світу про неминучість нападу Москви на Україну, — заявив Тарас Томенко. – Зараз ми отримали підтвердження, що геноцид української нації, який здійснювали у 1930-х роках, триває сьогодні – у тих самих формах і тим самим ворогом. Зброя Росії – безоглядний терор, намагання знищити саму українську ідентичність. Загалом у художньому фільмі рівень передачі історичних подій – це надзвичайно умовна лінія. Мені хотілося показати дух того часу, його драйв, розповісти, чим дихали ці люди, що вони творили, адже це був унікальний період надзвичайного розквіту української культури».

Представниця міжнародного благодійного фонду «Солідарність» Анжеліка Петровська наголосила: «Олександр Петровський, як президент Фонду, та вся наша родина – мої діти Анжеліка та Олександра – взяли на себе місію: поширити знання про долю діячів Розстріляного Відродження. І не лише серед українців, але й у всіх країнах вільної Європі. Бо це застереження проти наступу тоталітаризму у всіх його проявах».

На перегляд кінострічки на площі Лестер у найвідомішому кінотеатрі Лондона, який утримують члени Королівської родини, були запрошені представники уряду Великої Британії, очільники дипломатичних місій та діячі кіноіндустрії, які готові до копродукції з Україною навіть у час екстремальної воєнної ситуації.

Особливий інтерес кінострічка викликала в української громади Лондона, що за останні чотири місяці збільшилася кратно. Серед них молода харків’янка Наталія Годек, яка впізнавала рідні місця в епізодах фільму, а згодом зізналася режисеру: «Я плакала, коли дивилася, яким було рідне місто у 1930–х. Тепер я розумію як комуністи вбивали там усе українське і де взявся отой «русскій Харьков».

«Разом з донькою були на показі художнього (існує документальний 2017 року) фільму «Будинок «Слово» режисера Тараса Томенка. Ніякого спойлера, крім одного: починав дивитися скептично,через 15 хвилин фільм поглинув мене, і як пробігло 1,5 години не зрозумів, але зрозумів, що маю необхідність передивитися знову», – так відгукнувся у соцмережах на лондонську прем’єру герой України Сергій Бондарчук.

На підтримку європейських прем’єр «Будинку «Слово» з’явилася низка англійських публікацій, зокрема – у лондонській The Sunday Times.

Наступний фестивальний показ кінострічки відбудеться на Котбуському фестивалі у Німеччині.
Це ігровий фільм, який розповідає історію харківського будинку «Слово», де проживали українські письменники, більшість з яких згодом стануть «Розстріляним відродженням». Як зазначають самі автори стрічки, картина може похвалитися не лише українськими зірками, але й доволі точною історичною реконструкцією епохи, зокрема атмосфери сталінізму 1930–х років.

Світова прем’єра фільму відбулась 2021 року на 37–му Варшавському кінофестивалі, українська – 17 червня 2022 року на фестивалі Миколайчук OPEN у Чернівцях.

Стрічка отримала нагороду Best Feature Film (Найкращий ігровий фільм) на Košice International Film Festival у Словаччині у 2022 році.



Back to top button