ДніпроСуспільство

Цього тижня «зерновим» коридором вперше відправлять продовольство

Вже цього тижня вперше гуманітарним коридором відправлять зерно. Все відповідно до угоди з Туреччиною під егідою ООН про розблокування українських портів на Чорному морі, підписаної минулої п’ятниці у Стамбулі. За підрахунками експертів Україні потрібно два тижні, щоб почати вивезення зерна з усіх терміналів трьох портів: «Чорноморськ», «Одеса», «Південний».

Про це повідомив міністр інфраструктури Олександр Кубраков під час брифінгу «Безпечне транспортування зерна та продовольства через морські порти України».

«Для нас принципово було, щоб в українських територіальних водах, портах повністю все контролювала Україна і наші військово-морські сили. Це стало можливим завдяки тому, що ЗСУ повернули контроль над островом Зміїний. Після цього ми відкрили Гирло Бистре до Дунаю, і за два тижня близько 70 суден пройшло цим шляхом», — наголосив міністр інфраструктури.

За словами Кубракова, вивезти продовольства з України вкрай важливо, бо це серед іншого валютні надходження. Так за розрахунками Мінекономіки та НБУ, саме відкриття портів дозволить отримати мінімум $1 мільярдів на місяць.

«Друге — важливо, щоб наші фермери отримали цього року фінансування і мали можливість провести посівну на наступний сезон. Тому що без цього ми втратимо весь аграрний цикл і саму галузь. Третє стосується міжнародних партнерів. Ми бачимо, як розвивається глобальна інфляція в усіх країнах, бачимо, що відбувається в Африці без нашого зерна», — підсумував Олександр Кубраков.

А його заступник Юрій Васьков пояснив, що паралельно відбуваються два процеси — формується спільний координаційний центр в Стамбулі, що розроблятиме внутрішню та технічну документацію, та йде підготовка служб портів, адміністрацй, портових терміналів та суміжних підприємств.

«Діяльність координаційного центру полягає в нагляді та координації функціонування гуманітарного коридору. Вона не розповсюджується на територіальні води України, в наших водах лише українська влада має компетенції адмініструвати та забезпечувати всі процеси», — зазначив Юрій Васьков.

Тож розмінування акваторії Чорного моря відбуватиметься виключно в тому коридорі, який потрібен для експорту зерна. При цьому усі каравани супроводжуватимуть рятувальні судна Мінінфраструктури. А до проходу комерційних караванів, «зерновий» коридор випробовуватиме технічний флот.Back to top button