Нафти залишилось на 50 років! Коли скінчиться вуглецева економіка? Наслідки для людства
-За даними компанії British Petroleum, глобальні доведені запаси нафти в 2016 р. становили 1 707 млрд барелів, яких достатньо людству на 50,6 років за умови збереження обсягів світового виробництва на рівні 2016 р.
-Які альтернативи споживання первинних паливно-енергетичних ресурсів (ППЕР)? У 2016 р. структура світового споживання ППЕР за їх видами мала такий вигляд: 33,3% – нафта та нафтопродукти; 24,1% – природний газ; 28,1% – вугілля; 4,5% – атомна енергія; 6,9% – гідроенергія; 3,2% – решта відновлюваних джерел енергії, а в Україні: 10,5% – нафта та нафтопродукти; 30,0% – природний газ; 36,2% – вугілля; 21,0% – атомна енергія; 1,8% – гідроенергія; 0,3% – решта відновлюваних джерел енергії.
-Чи є майбутнє у рашки? Футуролог Френсіс Фукуяма (2009р.):
-Яка в нинішньому світі роль росії? Це колишня – чи майбутня наддержава, чи її теперішнє становище – лише тимчасовий підйом?
-Я взагалі не вважаю її за світову наддержаву. Це регіональна наддержава. Вона так залежить від своїх енергоресурсів, що має фактично зв’язані руки. Коли нафтові ціни були дуже високі, у 2007–2008 роках, росіяни вдерлися до Грузії і загалом почувалися чудово. Проте коли не те що ціни на нафту, а й сам російський фондовий ринок і чимало їхніх компаній стали падати наступного року, їхній вибір дій зненацька став далеко обмеженішим. Тож, думаю, на відміну від Китаю, що має справді широку промислову базу, ліпший людський капітал і розгалуженішу економіку, Росія насправді заручниця своєї вузької сировинної економіки. На жаль, вона ще створить проблеми для України, Грузії і близького зарубіжжя, але я переконаний, що вона вже не досягне рівня наддержави, якою був Радянський Союз.