Прифронтові громади не повинні платити реверсну дотацію: на Дніпропетровщині готують звернення до уряду та парламенту

У Дніпропетровській області закликають не застосовувати механізм реверсної дотації до прифронтових громад. Наступного року Міністерство фінансів планує вилучити з бюджетів області понад 4,5 млрд грн, хоча ці громади одночасно фінансують ліквідацію наслідків російських атак, підтримують Сили оборони та відновлюють критичну інфраструктуру.

Про це повідомляє Телеканал D1 з посиланням на допис голови Дніпропетровської обласної ради Миколу Лукашука.

У 2027 році Міністерство фінансів планує вилучити з громад Дніпропетровщини понад 4,5 млрд грн реверсної дотації. Це майже на 1 млрд грн більше, ніж цього року.

Реверсна дотація діє в Україні з 2015 року. Якщо надходження податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) на одного жителя громади більш ніж на 10% перевищують середній показник по країні, половину такого перевищення вилучають до державного бюджету. У мирний час цей механізм дозволяв перерозподіляти кошти від фінансово сильніших громад до слабших.

Наразі громади Дніпропетровщини віддають державі 3,7 млрд грн реверсної дотації, водночас отримуючи лише 1 млрд грн базової дотації. Тобто на кожну гривню державної підтримки область повертає майже чотири гривні.

Окремо уряд планує зменшити доходи місцевих бюджетів ще на 4% ПДФО. Саме ці кошти використовували для оплати комунальних послуг бюджетних установ, підтримки теплокомуненерго та водоканалів, щоб забезпечити безперебійну роботу шкіл, лікарень і критичної інфраструктури.

Водночас місцеві бюджети сьогодні фінансують підтримку Сил оборони, мобілізаційні заходи, будівництво укриттів і фортифікацій, відновлення житла та об’єктів критичної інфраструктури після російських атак, а також ветеранські програми.

Як приклад наводять Павлоград, якому на найближчій сесії Дніпропетровської обласної ради планують виділити 20 млн грн на ліквідацію наслідків російських ударів.

В області наголошують, що чинна формула розрахунку реверсної дотації враховує лише податкові надходження, але не бере до уваги воєнні ризики та додаткові витрати прифронтових громад.

Особливо це стосується промислових центрів області. Реверсну дотацію сплачують Кривий Ріг, Дніпро та громади Західного Донбасу. При цьому Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат тривалий час простоює через високу вартість електроенергії та проблеми з логістикою, а Південний ГЗК через наслідки російських атак і труднощі з морським експортом уже почав скорочувати виробництво.

Не менш складною є ситуація у Західному Донбасі, де економіка багатьох громад залежить від роботи шахт ДТЕК «Павлоградвугілля».

Раніше Телеканал D1 повідомляв, що у Кривому Розі оголосили новий тендер на 53 мільйони на реконструкцію скверу «Алея 200 каштанів».

Exit mobile version